Et ordsprog siger: Slå dig ned, hvor der er sang og musik, thi gale og vrede mennesker har ingen sange.
Med dette ordsprog og under temaet ”Syng året ud og ind” tilbyder vi denne skønne rejse til Bornholm, hvor vi har sammensat et skønt program med små udflugter, gåture og frem for alt fællesskabende og lystig fællessang med forskellige temaer.
Nedenfor ses vejrudsigten for de næste 6 dage.
1. dag: Til Bornholm
Afgang fra Jylland, Fyn og Sjælland. Gennem det bløde landskab i Skåne kommer vi til Ystad, hvorfra vi sejler med færgen til Rønne og kører til Allinge-Sandvig, hvor Hotel Villum står klar med dejlig aftensmad.
2. dag: Gåtur på Hammerknuden. Danske fædrelandssange og viser
Efter en dejlig morgenmad går vi fra hotellet op på Hammerknuden. En fantastisk flot tur, hvor stien snor sig langs dramatiske klippekyster og åbner op for betagende udsigter over Østersøen og fører os forbi små, skjulte perler undervejs. Luften er frisk, og naturen er helt tæt på. Med kig til Hammershus i horisonten får turen et strejf af historie, der gør oplevelsen endnu mere særlig. Turen er ca. 5 km.
Ved Hammerhavn holder vores bus, så du allerede her har mulighed for at køre med tilbage til Sandvig, hvis ikke du vil gå de sidste 2 km.
Om eftermiddagen mødes vi i hotellets restaurant og giver os i kast med danske fædrelandssange og viser.
Vi har en stor skat af smukke melodiske danske fædrelandssange. Deres tekster beskriver på en flot og lyrisk måde den historie, kultur, fællesskab og natur, vi er rundet af. Med dette som afsæt skal vi omkring en del af de kendte fædrelandssange, og vil som udgangspunkt starte med nogle af Oluf Ring. Han har komponeret mere end 230 melodier til fædrelandssange, viser, børnesange osv.
I Danmark har vi en lang tradition med revy-og kabaret viser. De er alle med herlige og letgenkendelige melodier, der har overlevet længe. Teksterne er fængslende og ofte med et strejf af humor eller satire. Med afsæt i denne tids guldalder, 1920-1970, vil vi runde et lille udvalg af disse.
Åndeligt beriget bliver der en stund, inden vi mødes til dejlig aftensmad, hygge og samvær.
3. dag: Almindingen og Bornholms Østkyst. Nordiske viser
Om formiddagen er vi i selskab med vores hyggelige lokale guide, der på vores udflugt vil give os interessante oplysninger og historier om og fra Bornholm. Vi snupper desuden en lille gåtur på et par kilometer fra Ekkodalen til Rytterknægten, som er Bornholms højeste punkt. Ved middagstid kommer vi til Svaneke, der bl.a. er berømt for bolsjer og bryghus og efter en lille hyggelig pause her, går turen igen op langs den ikoniske klippekyst mod Allinge-Sandvig.
Om eftermiddagen venter dejligt samvær omkring sangtemaet nordiske viser.
Meget deler vi i de nordiske lande, heriblandt en sang- og vise tradition, der har rødder i samme kultur og beslægtet historie. På denne rundrejse i Nordens viser kommer vi blandt andet omkring store komponister og trubadurer såsom: Evert Taube, Bjørn Afzelius, Åke Aleksandersen, Cornelius Vreeswijk, John Mogensen, Bellman m.m. Alle betragtes som nationalskjalde og deres sange er kendte og anvendes ofte den dag i dag.
Åndeligt beriget bliver der en stund, inden vi mødes til dejlig aftensmad, hygge og samvær.
4. dag: Hammershus. ”En pose blandet”
Vi bliver kørt til Nordeuropas største borgruin, Hammershus, der knejser stolt over Østersøen. Vi får tid til at se nærmere på dette imponerende bygningsværk med en historie tilbage fra den tid, hvor Danmark var blandt de toneangivende magter i såvel Skandinavien som i Europa.
Fra Hammershus kan du gå med rejselederen tilbage over Moseløkken og ned forbi helleristningerne ved Madsebakke og Storeløkke ved Allinge og tilbage til Sandvig, eller du kan køre med chaufføren en tur over Rutsker højlyng og retur til vores hotel.
Om eftermiddagen venter vores sidste sangtema som i dag rummer ”En pose blandet”
Bag mange sange og viser gemmer der sig ofte en lille sjov historie eller anekdote, der ikke nødvendigvis er så kendt. Med et udpluk af sange dykker vi ned i de små historier og anekdoter – ofte sjove, men nogle gange også alvorlige. I denne sammenhæng skal vi også se på, hvordan historiens gang har haft indflydelse på musikken – forskelligheder, ligheder, stilarter m.m. Alt dette bindes sammen med en række viser, sange og et par musikstykker, der netop illustrerer dette.
Åndeligt beriget bliver der en stund, inden vi mødes til dejlig aftensmad, hygge og samvær.
5. dag: Hjemrejsedag
Vi tager afsked med Bornholm og Hotel Villum og følger samme rute som på udrejsen.
Hyggeligt hotel flot og centralt beliggende i det idylliske Sandvig med kun 4 minutters gang til en af Danmarks smukkeste badestrande, havnen og ved de smukke vandrestier omkring Hammerknuden.
Hotellets skønne gårdhave er hjertet i hotellet og samlingssted om eftermiddagen og aftenen. Fra hotellets restaurant er der en dejlig udsigt over Østersøen og Sandvig. Vi forplejes med morgen- og aftensmad (3-retters menu i buffetform).
Buskørsel i ****bus, danske rejseleder og sangtema-leder, hotelophold med halvpension fra og med aftensmad første dag til og med morgenmad sidste dag, 3 x eftermiddagskaffe, drikkevarer ad libitum til middagen, sangtemaer, lokale udflugter (ex. entré), lokalguide på 1 udflugt på Bornholm samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
| Enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 5.495 Kr. | |
| Dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 4.995 Kr. | |
| 3-sengsværelse. Forplejning ifølge program. | 4.995 Kr. |
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag tips og nyheder fra vores rejseverden.