Telefon 70 11 47 11   Mandag til fredag kl. 9-17
Beskrivelse
Vis kort

Londons Højdepunkter

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Tag med os til London, hvis du gerne vil opleve storbyen med kyndig assistance fra vores rejseleder og tag med os på herlige udflugter med vores egen bus, med undergrundsbanen og selvfølgelig også en passende del til fods. På den måde oplever vi det hele og det rigtige London.
Vores udflugter i storbyen er tilrettelagt således, at vi både bruger vores egen bus samt benytter den velfungerende undergrundsbane - The Tube.

Afrejsedatoer

23.05.2027 29.05.2027   7 dage 7.895,- Fyn, Jyl., Sjæ. Vis mere
Rejseplan
Hotel
Prisinfo

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Briter, afrikanere, franskmænd, indere, asiater, sydamerikanere og mange, mange andre folkeslag er repræsenteret og vidner om Storbritanniens historie som kolonimagt i stort set alle dele af verden.
Tag med os til London, hvis du gerne vil opleve storbyen med kyndig assistance fra vores rejseleder, og tag med os på herlige udflugter med vores egen bus, med undergrundsbanen og selvfølgelig også en passende del til fods. På den måde oplever vi det hele og det rigtige London.
Vores udflugter i storbyen er tilrettelagt således, at vi både bruger vores egen bus samt benytter den velfungerende undergrundsbane - The Tube.
Vi bor på STG Hotel Oxford StreetHotel i det centrale London, tæt ved bl.a. Oxford Street. Hotellet er nyrenoveret og klassificeret som trestjernet, og beliggenheden kan ikke diskuteres. Rundt omkring ved hotellet ligger caféer og restauranter, og rejselederen er behjælpelig med at finde spisesteder til fornuftige priser. Hotellet har gode værelser, alle med bad, toilet, tv m.m. I hotellets restaurant serveres ’full English breakfast’
Tag med rejselederen på restaurant om aftenen, eller gå selv på opdagelse. Såvel på og ved hotellet som i City, finder vi spisesteder med fornuftige priser.

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Briter, afrikanere, franskmænd, indere, asiater, sydamerikanere og mange, mange andre folkeslag er repræsenteret og vidner om Storbritanniens historie som kolonimagt i stort set alle dele af verden
Flere billeder

Dagsprogram

1. og 2. dag: Danmark - Tyskland - London
Fra Danmark går rejsen via Padborg mod overnatningshotellet i Ruhr-distriktet, hvor vi også spiser middag. Næste morgen kører vi til Calais og tager over Den Engelske Kanal og videre mod London. Vi når London ved aftenstid.

3. dag: Big Ben, Trafalgar Square, Camden, St. Paul’s Cathedral
I dag kører vi en hyggelig busudflugt i London. Vi følger ruten på den klassiske sightseeingtur, hvor vi ser mange af de kendte steder, bl.a. Buckingham Palace, Big Ben, Westminster Abbey, London Eye, m.m. Vi holder frokostpause og har tid på egen hånd i Camden. Her ses Regent´s Canal med de berømte narrow boats og selvfølgelig det store og spændende marked.  Fra Camden kan vi gå hjem til hotellet. Sidst på eftermiddagen kører vi til St. Paul´s Cathedral, hvor du kan opleve Evensong i den stemningsfyldte katedral (gratis adgang). Ellers kan du vælge at gå en tur over Themsen ad Millennium Bridge og forbi Shakespeare´s Globe Theatre. Efter Evensong kører vi retur til hotellet.

4. dag: Tower, British Museum
Efter morgenmaden kører vi med vores bus til Tower of London. Under besøget ser vi bl.a. kronjuvelerne. Efter oplevelserne ved Tower er der tid til en spadseretur over et af Londons vartegn, Tower Bridge, og et kik på den lille maleriske havn St. Catherine´s Yacht Haven.
Fra Tower kører vi via Londons businesskvarter til frokostpause i området omkring Covent Garden.
Om eftermiddagen er der rig mulighed for på egen hånd f.eks. at shoppe i Oxford Street eller besøge en af de store seværdigheder, f.eks. Imperial War Museum, British Museum eller Madame Tussaud’s vokskabinet. Man kan også gå en rundtur med rejseleder og se Chinatown, Leicester Square, Picadilly Circus og Trafalgar Square. Kør med bussen tilbage til hotellet sidst på eftermiddagen, eller tag med Undergrundsbanen (”the Tube”) når det passer dig.

5. dag: Kensington, Borough Market og Greenwich
I dag går turen med undergrundsbanen til Kensington Gardens med Kensington Palace, hvor bl.a. Dronning Victoria og Prins Albert har boet. Herfra er der mulighed for at gå med rejselederen gennem Hyde Park, forbi Albert Memorial og Royal Albert Hall, til det berømte stormagasin, Harrods. Man kan også vælge på egen hånd at besøge f.eks. Natural History Museum eller Victoria and Albert Museum – eller få en rundvisning i Royal Albert Hall.
Fra Harrods går turen videre med ”The Tube” til London Bridge, det første sted, man kunne krydse Themsen. Vi holder pause ved Borough Market, det store og spændende fødevaremarked. Man kan også spise frokost på en af de gamle pubber i området.
Eftermiddagen kan bruges til at se en eller flere seværdigheder i området, f.eks. skyskraberen the Shard (309 m høj), Shakespeare´s Globe Theatre, Tate Modern eller domkirken Southwark Cathedral. Eller hvad med et gammelt gældsfængsel eller en længe glemt operationsstue fra dronning Victorias tid?
Man kan også om eftermiddagen tage med rejselederen til det nye forretningsområde Docklands. Efter et kik på skyskraberne går vi gennem en gammel fodgængertunnel under Themsen og kommer op i Greenwich. Her kan man se det gamle sejlskib Cutty Sark, Royal Naval College, og man kan gå op til Royal Observatory og finde O-meridianen!
Der er også et lille overdækket marked i Greenwich. Vi sejler tilbage derfra med hurtigfærge på Themsen, bl.a. under Tower Bridge, og så med ”The Tube” det sidste stykke til hotellet.  

6. og 7. dag: London - Tyskland - Danmark
Fra London kører vi igen mod det grønne og frugtbare Sydengland. Via Den Engelske Kanal kommer vi til Frankrig, og herfra mod overnatningshotellet i Ruhr distriktet. Næste morgen til Danmark.

Aftensmad
Rejselederen anviser gerne gode spisesteder til rimelige penge. Vi finder restauranter med menuer til ca. 30 pund.

Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711
Bestil rejsen online »

Højdepunkter

  • Vi viser dig London
  • Rejseleder med hele vejen
  • STG Hotel Oxford Street i centrum

Påstigningssteder

Jylland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
Tid: 09:00
Postnr.: 6000
Sted: Kolding E45, eat´n drive Hylkedal Vest
Tid: 09:15
Postnr.: 6230
Sted: Rødekro E45, afk. 70b, v. Uno-X, Kometvej
Tid: 10:10
Postnr.: 6330
Sted: Padborg Cirkle K, Industrivej 20, 6330 Padborg
Tid: 10:30
Postnr.: 6500
Sted: Vojens Hammelev/Haderslev, OK, Lysbjergvej - Afk. 68
Tid: 09:50
Postnr.: 6600
Sted: Vejen Uno X, Vestermarksvej afk. 68
Tid: 08:55
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg P-plads v/Østre Gjesingvej 26
Tid: 08:20
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg E20, v. afk. 73, Shell, Korskrovej 8
Tid: 08:30
Postnr.: 6800
Sted: Varde Road House West, Østre Omfartsvej 21 (Hjemrejse på modsatte side)
Tid: 08:00
Postnr.: 6900
Sted: Skjern Kulturhuset, Ranunkelvej (nordsiden af hallen)
Tid: 07:30
Postnr.: 6950
Sted: Ringkøbing Mergelvej ved indkørsel til ROFI. Bussen kører ikke ind på P-pladsen.
Tid: 07:10
Postnr.: 6990
Sted: Ulfborg Ulfkjær Kirke, Herredsgade 12,
Tid: 06:50
Postnr.: 7000
Sted: Fredericia Rema 1000, Strevelinsvej
Tid: 08:55
Postnr.: 7100
Sted: Vejle Samkørselsplads, Vejle S, Grønlandsvej 264,
Tid: 08:50
Postnr.: 7400
Sted: Herning P-pladsen, hjørnet af Valdemarsvej og Absalonsvej over for Herningcentret
Tid: 07:55
Postnr.: 7500
Sted: Holstebro Gråkjær Arena, Hostrupvej, P-plads mellem arena og tankstation
Tid: 06:30
Postnr.: 7600
Sted: Struer Struer Hallerne, Park Allé
Tid: 06:10
Postnr.: 7620
Sted: Lemvig Busstoppested ved Lemvig Gymnasium, Romvej
Tid: 05:50
Postnr.: 7700
Sted: Thisted Havnen 12, v/pølsevogn
Tid: 05:25
Postnr.: 7800
Sted: Skive Banegården, Søndergade
Tid: 06:25
Postnr.: 7900
Sted: Nykøbing Mors pendlerplads Nykøbing Syd, Vildsundvej / Sallingsundvej
Tid: 05:55
Postnr.: 8000
Sted: Aarhus ved Bilka, Agerøvej 1, Oil Tankstation og bilvask
Tid: 07:40
Postnr.: 8600
Sted: Silkeborg Viborgvej 68, Shell tank v.Pendlerplads - afk.30
Tid: 07:25
Postnr.: 8660
Sted: Skanderborg Banegårdspladsen v/DSB 7-Eleven kiosk
Tid: 08:05
Postnr.: 8700
Sted: Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej afk. 56
Tid: 08:25
Postnr.: 8800
Sted: Viborg Eksercerpladsen bag biografen Fotorama.
Tid: 06:55
Postnr.: 8920
Sted: Randers NV Pendler P-plads, Viborgvej/Randers C
Tid: 07:00
Postnr.: 9210
Sted: Aalborg Øst Universitetsboulevarden, Pendler P-Plads - Afk. 26
Tid: 06:00
Postnr.: 9600
Sted: Haverslev Circle K (tidl: Shell), Industriparken afk. 33
Tid: 06:30
Postnr.: 9700
Sted: Brønderslev Q8 tankstation, Jerslevvej
Tid: 05:25
Postnr.: 9800
Sted: Hjørring Uno-X, Sprogøvej
Tid: 05:10
Fyn
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 5260
Sted: Odense S Parkering Odense Syd, Søndre Hospitalsvej 24
Tid: 08:20
Postnr.: 5500
Sted: Middelfart P-Plads, Jyllandsvej ved afk. 58B, ved bus- og lastvognsparkering
Tid: 08:50
Postnr.: 5800
Sted: Nyborg Rutebilstationen, Banegårdsalléen
Tid: 07:50
Sjælland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 1570
Sted: København Banegårdspladsen v. hovedindgangen
Tid: 06:00
Postnr.: 2800
Sted: Lyngby Stationen, Jernbanepladsen 1
Tid: 05:35
Postnr.: 2840
Sted: Holte Holte Station, Holte Stationsvej 36
Tid: 05:25
Postnr.: 3400
Sted: Hillerød Hillerød Station v. HT pladsen, Nordre Jernbanevej
Tid: 05:00
Postnr.: 3450
Sted: Blovstrød Ingo, Kongevejen
Tid: 05:10
Postnr.: 3460
Sted: Birkerød Stationen, Stationsvej
Tid: 05:15
Postnr.: 4000
Sted: Roskilde Stationen, Ny Østergade
Tid: 05:00
Postnr.: 4100
Sted: Ringsted E20, v. afk. 35, pendler P-plads, Østre Ringvej
Tid: 07:00
Postnr.: 4200
Sted: Slagelse Circle K, Trafikcenter Allé afk. 39
Tid: 07:20
Postnr.: 4220
Sted: Korsør Q8 Storebæltsvej afk. 43
Tid: 07:35
Postnr.: 4281
Sted: Gørlev Overfor OK Tanken, Algade
Tid: 06:50
Postnr.: 4300
Sted: Holbæk Rtb.Stationen, Jernbanepladsen
Tid: 05:30
Postnr.: 4400
Sted: Kalundborg Rema1000, Slagelsevej
Tid: 06:30
Postnr.: 4450
Sted: Jyderup Holbækvej 33 (tidl. Euromaster)
Tid: 06:00
Postnr.: 4600
Sted: Køge Nordstjernen, Busparkering – Køge Nord Station
Tid: 06:40

Hjemkomsttider

Jylland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rasteplads Hylkedal Øst
Tid: 19:00
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
Tid: 19:15
Postnr.: 6230
Sted: Rødekro E45, afk. 70b, v. Uno-X, Kometvej
Tid: 18:05
Postnr.: 6330
Sted: Padborg Cirkle K, Industrivej 20, 6330 Padborg
Tid: 17:45
Postnr.: 6500
Sted: Vojens Hammelev/Haderslev, OK, Lysbjergvej - Afk. 68
Tid: 18:40
Postnr.: 6600
Sted: Vejen Uno X, Vestermarksvej afk. 68
Tid: 19:15
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg E20, v. afk. 73, Shell, Korskrovej 8
Tid: 19:35
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg P-plads v/Østre Gjesingvej 26
Tid: 19:50
Postnr.: 6800
Sted: Varde Road House West, Østre Omfartsvej 21 (Hjemrejse på modsatte side)
Tid: 20:10
Postnr.: 6900
Sted: Skjern Kulturhuset, Ranunkelvej (nordsiden af hallen)
Tid: 20:40
Postnr.: 6950
Sted: Ringkøbing Mergelvej ved indkørsel til ROFI. Bussen kører ikke ind på P-pladsen.
Tid: 21:00
Postnr.: 6990
Sted: Ulfborg Ulfkjær Kirke, Herredsgade 12,
Tid: 21:20
Postnr.: 7000
Sted: Fredericia Rema 1000, Strevelinsvej
Tid: 19:20
Postnr.: 7100
Sted: Vejle Samkørselsplads, Vejle S, Grønlandsvej 264,
Tid: 19:25
Postnr.: 7400
Sted: Herning P-pladsen, hjørnet af Valdemarsvej og Absalonsvej over for Herningcentret
Tid: 20:20
Postnr.: 7500
Sted: Holstebro Gråkjær Arena, Hostrupvej, P-plads mellem arena og tankstation
Tid: 21:40
Postnr.: 7600
Sted: Struer Struer Hallerne, Park Allé
Tid: 22:00
Postnr.: 7620
Sted: Lemvig Busstoppested ved Lemvig Gymnasium, Romvej
Tid: 22:20
Postnr.: 7700
Sted: Thisted Havnen 12, v/pølsevogn
Tid: 22:50
Postnr.: 7800
Sted: Skive Banegården, Søndergade
Tid: 21:50
Postnr.: 7900
Sted: Nykøbing Mors pendlerplads Nykøbing Syd, Vildsundvej / Sallingsundvej
Tid: 22:20
Postnr.: 8000
Sted: Aarhus ved Bilka, Agerøvej 1, Oil Tankstation og bilvask
Tid: 20:35
Postnr.: 8600
Sted: Silkeborg Viborgvej 68, Shell tank v.Pendlerplads - afk.30
Tid: 20:50
Postnr.: 8660
Sted: Skanderborg Banegårdspladsen v/DSB 7-Eleven kiosk
Tid: 20:10
Postnr.: 8700
Sted: Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej afk. 56
Tid: 19:50
Postnr.: 8800
Sted: Viborg Eksercerpladsen bag biografen Fotorama.
Tid: 21:20
Postnr.: 8920
Sted: Randers NV Pendler P-plads, Viborgvej/Randers C
Tid: 21:15
Postnr.: 9210
Sted: Aalborg Øst Universitetsboulevarden, Pendler P-Plads - Afk. 26
Tid: 22:15
Postnr.: 9600
Sted: Haverslev Circle K (tidl: Shell), Industriparken afk. 33
Tid: 21:45
Postnr.: 9700
Sted: Brønderslev Q8 tankstation, Jerslevvej
Tid: 22:55
Postnr.: 9800
Sted: Hjørring Uno-X, Sprogøvej
Tid: 23:10
Fyn
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 5260
Sted: Odense S Parkering Odense Syd, Søndre Hospitalsvej 24
Tid: 19:55
Postnr.: 5500
Sted: Middelfart P-Plads, Jyllandsvej ved afk. 58B, ved bus- og lastvognsparkering
Tid: 19:25
Postnr.: 5800
Sted: Nyborg Rutebilstationen, Banegårdsalléen
Tid: 20:25
Sjælland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 1570
Sted: København Banegårdspladsen v. hovedindgangen
Tid: 22:05
Postnr.: 2800
Sted: Lyngby Stationen, Jernbanepladsen 1
Tid: 22:30
Postnr.: 2840
Sted: Holte Holte Station, Holte Stationsvej 36
Tid: 22:40
Postnr.: 3400
Sted: Hillerød Hillerød Station v. HT pladsen, Nordre Jernbanevej
Tid: 23:05
Postnr.: 3450
Sted: Blovstrød Ingo, Kongevejen
Tid: 22:55
Postnr.: 3460
Sted: Birkerød Stationen, Stationsvej
Tid: 22:50
Postnr.: 4000
Sted: Roskilde Stationen, Ny Østergade
Tid: 23:15
Postnr.: 4100
Sted: Ringsted E20, v. afk. 35, pendler P-plads, Østre Ringvej
Tid: 21:15
Postnr.: 4200
Sted: Slagelse Circle K, Trafikcenter Allé afk. 39
Tid: 20:55
Postnr.: 4220
Sted: Korsør Q8 Storebæltsvej afk. 43
Tid: 20:40
Postnr.: 4281
Sted: Gørlev Overfor OK Tanken, Algade
Tid: 21:25
Postnr.: 4300
Sted: Holbæk Rtb.Stationen, Jernbanepladsen
Tid: 22:45
Postnr.: 4400
Sted: Kalundborg Rema1000, Slagelsevej
Tid: 21:45
Postnr.: 4450
Sted: Jyderup Holbækvej 33 (tidl. Euromaster)
Tid: 22:15
Postnr.: 4600
Sted: Køge Nordstjernen, Busparkering – Køge Nord Station
Tid: 21:35
23.05.2027 - 24.05.2027
Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Vis mere Vis mindre
Hotel: Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Hotellets hjemmeside: Link
24.05.2027 - 28.05.2027
STG Hotel Oxford Street (former St. Giles Hotel)
Vis mere Vis mindre
Hotel: STG Hotel Oxford Street (former St. Giles Hotel)
Hotellets hjemmeside: Link
28.05.2027 - 29.05.2027
Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Vis mere Vis mindre
Hotel: Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Hotellets hjemmeside: Link
Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711 Bestil rejsen online »
Afrejse: 23.05.2027
Hjemkomst: 29.05.2027
Dage: 7 dage
Afrejse fra: Fyn, Jyl., Sjæ.
Pris fra: 7.895,-

Prisen inkluderer

Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotelophold med morgenmad, aftensmad 1. og 6. aften, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.


Tilkøb:
Sandwich med Kylling og Bacon: 51 kr.
Sandwich med Skinke og Ost: 51 kr.
Smurt rundstykke m. kaffe/te på afrejsedagen v. Kolding: 19 kr.

 

Værelsestyper:

Enkeltværelse. Forplejning ifølge program 10.895 Kr.
Dobbeltværelse. Forplejning ifølge program 7.895 Kr.
3-sengsværelse. Forplejning ifølge program 7.895 Kr.


Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711 Bestil rejsen online »
Afrejse: 23.05.2027
Hjemkomst: 29.05.2027
Dage: 7 dage
Afrejse fra: Fyn, Jyl., Sjæ.
Pris fra: 7.895,-
Vis mindre
11.07.2027 17.07.2027   7 dage 8.195,- Fyn, Jyl., Sjæ. Vis mere
Rejseplan
Hotel
Prisinfo

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Briter, afrikanere, franskmænd, indere, asiater, sydamerikanere og mange, mange andre folkeslag er repræsenteret og vidner om Storbritanniens historie som kolonimagt i stort set alle dele af verden.
Tag med os til London, hvis du gerne vil opleve storbyen med kyndig assistance fra vores rejseleder, og tag med os på herlige udflugter med vores egen bus, med undergrundsbanen og selvfølgelig også en passende del til fods. På den måde oplever vi det hele og det rigtige London.
Vores udflugter i storbyen er tilrettelagt således, at vi både bruger vores egen bus samt benytter den velfungerende undergrundsbane - The Tube.
Vi bor på STG Hotel Oxford StreetHotel i det centrale London, tæt ved bl.a. Oxford Street. Hotellet er nyrenoveret og klassificeret som trestjernet, og beliggenheden kan ikke diskuteres. Rundt omkring ved hotellet ligger caféer og restauranter, og rejselederen er behjælpelig med at finde spisesteder til fornuftige priser. Hotellet har gode værelser, alle med bad, toilet, tv m.m. I hotellets restaurant serveres ’full English breakfast’
Tag med rejselederen på restaurant om aftenen, eller gå selv på opdagelse. Såvel på og ved hotellet som i City, finder vi spisesteder med fornuftige priser.

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Briter, afrikanere, franskmænd, indere, asiater, sydamerikanere og mange, mange andre folkeslag er repræsenteret og vidner om Storbritanniens historie som kolonimagt i stort set alle dele af verden
Flere billeder

Dagsprogram

1. og 2. dag: Danmark - Tyskland - London
Fra Danmark går rejsen via Padborg mod overnatningshotellet i Ruhr-distriktet, hvor vi også spiser middag. Næste morgen kører vi til Calais og tager over Den Engelske Kanal og videre mod London. Vi når London ved aftenstid.

3. dag: Big Ben, Trafalgar Square, Camden, St. Paul’s Cathedral
I dag kører vi en hyggelig busudflugt i London. Vi følger ruten på den klassiske sightseeingtur, hvor vi ser mange af de kendte steder, bl.a. Buckingham Palace, Big Ben, Westminster Abbey, London Eye, m.m. Vi holder frokostpause og har tid på egen hånd i Camden. Her ses Regent´s Canal med de berømte narrow boats og selvfølgelig det store og spændende marked.  Fra Camden kan vi gå hjem til hotellet. Sidst på eftermiddagen kører vi til St. Paul´s Cathedral, hvor du kan opleve Evensong i den stemningsfyldte katedral (gratis adgang). Ellers kan du vælge at gå en tur over Themsen ad Millennium Bridge og forbi Shakespeare´s Globe Theatre. Efter Evensong kører vi retur til hotellet.

4. dag: Tower, British Museum
Efter morgenmaden kører vi med vores bus til Tower of London. Under besøget ser vi bl.a. kronjuvelerne. Efter oplevelserne ved Tower er der tid til en spadseretur over et af Londons vartegn, Tower Bridge, og et kik på den lille maleriske havn St. Catherine´s Yacht Haven.
Fra Tower kører vi via Londons businesskvarter til frokostpause i området omkring Covent Garden.
Om eftermiddagen er der rig mulighed for på egen hånd f.eks. at shoppe i Oxford Street eller besøge en af de store seværdigheder, f.eks. Imperial War Museum, British Museum eller Madame Tussaud’s vokskabinet. Man kan også gå en rundtur med rejseleder og se Chinatown, Leicester Square, Picadilly Circus og Trafalgar Square. Kør med bussen tilbage til hotellet sidst på eftermiddagen, eller tag med Undergrundsbanen (”the Tube”) når det passer dig.

5. dag: Kensington, Borough Market og Greenwich
I dag går turen med undergrundsbanen til Kensington Gardens med Kensington Palace, hvor bl.a. Dronning Victoria og Prins Albert har boet. Herfra er der mulighed for at gå med rejselederen gennem Hyde Park, forbi Albert Memorial og Royal Albert Hall, til det berømte stormagasin, Harrods. Man kan også vælge på egen hånd at besøge f.eks. Natural History Museum eller Victoria and Albert Museum – eller få en rundvisning i Royal Albert Hall.
Fra Harrods går turen videre med ”The Tube” til London Bridge, det første sted, man kunne krydse Themsen. Vi holder pause ved Borough Market, det store og spændende fødevaremarked. Man kan også spise frokost på en af de gamle pubber i området.
Eftermiddagen kan bruges til at se en eller flere seværdigheder i området, f.eks. skyskraberen the Shard (309 m høj), Shakespeare´s Globe Theatre, Tate Modern eller domkirken Southwark Cathedral. Eller hvad med et gammelt gældsfængsel eller en længe glemt operationsstue fra dronning Victorias tid?
Man kan også om eftermiddagen tage med rejselederen til det nye forretningsområde Docklands. Efter et kik på skyskraberne går vi gennem en gammel fodgængertunnel under Themsen og kommer op i Greenwich. Her kan man se det gamle sejlskib Cutty Sark, Royal Naval College, og man kan gå op til Royal Observatory og finde O-meridianen!
Der er også et lille overdækket marked i Greenwich. Vi sejler tilbage derfra med hurtigfærge på Themsen, bl.a. under Tower Bridge, og så med ”The Tube” det sidste stykke til hotellet.  

6. og 7. dag: London - Tyskland - Danmark
Fra London kører vi igen mod det grønne og frugtbare Sydengland. Via Den Engelske Kanal kommer vi til Frankrig, og herfra mod overnatningshotellet i Ruhr distriktet. Næste morgen til Danmark.

Aftensmad
Rejselederen anviser gerne gode spisesteder til rimelige penge. Vi finder restauranter med menuer til ca. 30 pund.

Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711
Bestil rejsen online »

Højdepunkter

  • Vi viser dig London
  • Rejseleder med hele vejen
  • STG Hotel Oxford Street i centrum

Påstigningssteder

Jylland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
Tid: 09:00
Postnr.: 6000
Sted: Kolding E45, eat´n drive Hylkedal Vest
Tid: 09:15
Postnr.: 6230
Sted: Rødekro E45, afk. 70b, v. Uno-X, Kometvej
Tid: 10:10
Postnr.: 6330
Sted: Padborg Cirkle K, Industrivej 20, 6330 Padborg
Tid: 10:30
Postnr.: 6500
Sted: Vojens Hammelev/Haderslev, OK, Lysbjergvej - Afk. 68
Tid: 09:50
Postnr.: 6600
Sted: Vejen Uno X, Vestermarksvej afk. 68
Tid: 08:55
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg P-plads v/Østre Gjesingvej 26
Tid: 08:20
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg E20, v. afk. 73, Shell, Korskrovej 8
Tid: 08:30
Postnr.: 6800
Sted: Varde Road House West, Østre Omfartsvej 21 (Hjemrejse på modsatte side)
Tid: 08:00
Postnr.: 6900
Sted: Skjern Kulturhuset, Ranunkelvej (nordsiden af hallen)
Tid: 07:30
Postnr.: 6950
Sted: Ringkøbing Mergelvej ved indkørsel til ROFI. Bussen kører ikke ind på P-pladsen.
Tid: 07:10
Postnr.: 6990
Sted: Ulfborg Ulfkjær Kirke, Herredsgade 12,
Tid: 06:50
Postnr.: 7000
Sted: Fredericia Rema 1000, Strevelinsvej
Tid: 08:55
Postnr.: 7100
Sted: Vejle Samkørselsplads, Vejle S, Grønlandsvej 264,
Tid: 08:50
Postnr.: 7400
Sted: Herning P-pladsen, hjørnet af Valdemarsvej og Absalonsvej over for Herningcentret
Tid: 07:55
Postnr.: 7500
Sted: Holstebro Gråkjær Arena, Hostrupvej, P-plads mellem arena og tankstation
Tid: 06:30
Postnr.: 7600
Sted: Struer Struer Hallerne, Park Allé
Tid: 06:10
Postnr.: 7620
Sted: Lemvig Busstoppested ved Lemvig Gymnasium, Romvej
Tid: 05:50
Postnr.: 7700
Sted: Thisted Havnen 12, v/pølsevogn
Tid: 05:25
Postnr.: 7800
Sted: Skive Banegården, Søndergade
Tid: 06:25
Postnr.: 7900
Sted: Nykøbing Mors pendlerplads Nykøbing Syd, Vildsundvej / Sallingsundvej
Tid: 05:55
Postnr.: 8000
Sted: Aarhus ved Bilka, Agerøvej 1, Oil Tankstation og bilvask
Tid: 07:40
Postnr.: 8600
Sted: Silkeborg Viborgvej 68, Shell tank v.Pendlerplads - afk.30
Tid: 07:25
Postnr.: 8660
Sted: Skanderborg Banegårdspladsen v/DSB 7-Eleven kiosk
Tid: 08:05
Postnr.: 8700
Sted: Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej afk. 56
Tid: 08:25
Postnr.: 8800
Sted: Viborg Eksercerpladsen bag biografen Fotorama.
Tid: 06:55
Postnr.: 8920
Sted: Randers NV Pendler P-plads, Viborgvej/Randers C
Tid: 07:00
Postnr.: 9210
Sted: Aalborg Øst Universitetsboulevarden, Pendler P-Plads - Afk. 26
Tid: 06:00
Postnr.: 9600
Sted: Haverslev Circle K (tidl: Shell), Industriparken afk. 33
Tid: 06:30
Postnr.: 9700
Sted: Brønderslev Q8 tankstation, Jerslevvej
Tid: 05:25
Postnr.: 9800
Sted: Hjørring Uno-X, Sprogøvej
Tid: 05:10
Fyn
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 5260
Sted: Odense S Parkering Odense Syd, Søndre Hospitalsvej 24
Tid: 08:20
Postnr.: 5500
Sted: Middelfart P-Plads, Jyllandsvej ved afk. 58B, ved bus- og lastvognsparkering
Tid: 08:50
Postnr.: 5800
Sted: Nyborg Rutebilstationen, Banegårdsalléen
Tid: 07:50
Sjælland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 1570
Sted: København Banegårdspladsen v. hovedindgangen
Tid: 06:00
Postnr.: 2800
Sted: Lyngby Stationen, Jernbanepladsen 1
Tid: 05:35
Postnr.: 2840
Sted: Holte Holte Station, Holte Stationsvej 36
Tid: 05:25
Postnr.: 3400
Sted: Hillerød Hillerød Station v. HT pladsen, Nordre Jernbanevej
Tid: 05:00
Postnr.: 3450
Sted: Blovstrød Ingo, Kongevejen
Tid: 05:10
Postnr.: 3460
Sted: Birkerød Stationen, Stationsvej
Tid: 05:15
Postnr.: 4000
Sted: Roskilde Stationen, Ny Østergade
Tid: 05:00
Postnr.: 4100
Sted: Ringsted E20, v. afk. 35, pendler P-plads, Østre Ringvej
Tid: 07:00
Postnr.: 4200
Sted: Slagelse Circle K, Trafikcenter Allé afk. 39
Tid: 07:20
Postnr.: 4220
Sted: Korsør Q8 Storebæltsvej afk. 43
Tid: 07:35
Postnr.: 4281
Sted: Gørlev Overfor OK Tanken, Algade
Tid: 06:50
Postnr.: 4300
Sted: Holbæk Rtb.Stationen, Jernbanepladsen
Tid: 05:30
Postnr.: 4400
Sted: Kalundborg Rema1000, Slagelsevej
Tid: 06:30
Postnr.: 4450
Sted: Jyderup Holbækvej 33 (tidl. Euromaster)
Tid: 06:00
Postnr.: 4600
Sted: Køge Nordstjernen, Busparkering – Køge Nord Station
Tid: 06:40

Hjemkomsttider

Jylland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rasteplads Hylkedal Øst
Tid: 19:00
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
Tid: 19:15
Postnr.: 6230
Sted: Rødekro E45, afk. 70b, v. Uno-X, Kometvej
Tid: 18:05
Postnr.: 6330
Sted: Padborg Cirkle K, Industrivej 20, 6330 Padborg
Tid: 17:45
Postnr.: 6500
Sted: Vojens Hammelev/Haderslev, OK, Lysbjergvej - Afk. 68
Tid: 18:40
Postnr.: 6600
Sted: Vejen Uno X, Vestermarksvej afk. 68
Tid: 19:15
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg E20, v. afk. 73, Shell, Korskrovej 8
Tid: 19:35
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg P-plads v/Østre Gjesingvej 26
Tid: 19:50
Postnr.: 6800
Sted: Varde Road House West, Østre Omfartsvej 21 (Hjemrejse på modsatte side)
Tid: 20:10
Postnr.: 6900
Sted: Skjern Kulturhuset, Ranunkelvej (nordsiden af hallen)
Tid: 20:40
Postnr.: 6950
Sted: Ringkøbing Mergelvej ved indkørsel til ROFI. Bussen kører ikke ind på P-pladsen.
Tid: 21:00
Postnr.: 6990
Sted: Ulfborg Ulfkjær Kirke, Herredsgade 12,
Tid: 21:20
Postnr.: 7000
Sted: Fredericia Rema 1000, Strevelinsvej
Tid: 19:20
Postnr.: 7100
Sted: Vejle Samkørselsplads, Vejle S, Grønlandsvej 264,
Tid: 19:25
Postnr.: 7400
Sted: Herning P-pladsen, hjørnet af Valdemarsvej og Absalonsvej over for Herningcentret
Tid: 20:20
Postnr.: 7500
Sted: Holstebro Gråkjær Arena, Hostrupvej, P-plads mellem arena og tankstation
Tid: 21:40
Postnr.: 7600
Sted: Struer Struer Hallerne, Park Allé
Tid: 22:00
Postnr.: 7620
Sted: Lemvig Busstoppested ved Lemvig Gymnasium, Romvej
Tid: 22:20
Postnr.: 7700
Sted: Thisted Havnen 12, v/pølsevogn
Tid: 22:50
Postnr.: 7800
Sted: Skive Banegården, Søndergade
Tid: 21:50
Postnr.: 7900
Sted: Nykøbing Mors pendlerplads Nykøbing Syd, Vildsundvej / Sallingsundvej
Tid: 22:20
Postnr.: 8000
Sted: Aarhus ved Bilka, Agerøvej 1, Oil Tankstation og bilvask
Tid: 20:35
Postnr.: 8600
Sted: Silkeborg Viborgvej 68, Shell tank v.Pendlerplads - afk.30
Tid: 20:50
Postnr.: 8660
Sted: Skanderborg Banegårdspladsen v/DSB 7-Eleven kiosk
Tid: 20:10
Postnr.: 8700
Sted: Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej afk. 56
Tid: 19:50
Postnr.: 8800
Sted: Viborg Eksercerpladsen bag biografen Fotorama.
Tid: 21:20
Postnr.: 8920
Sted: Randers NV Pendler P-plads, Viborgvej/Randers C
Tid: 21:15
Postnr.: 9210
Sted: Aalborg Øst Universitetsboulevarden, Pendler P-Plads - Afk. 26
Tid: 22:15
Postnr.: 9600
Sted: Haverslev Circle K (tidl: Shell), Industriparken afk. 33
Tid: 21:45
Postnr.: 9700
Sted: Brønderslev Q8 tankstation, Jerslevvej
Tid: 22:55
Postnr.: 9800
Sted: Hjørring Uno-X, Sprogøvej
Tid: 23:10
Fyn
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 5260
Sted: Odense S Parkering Odense Syd, Søndre Hospitalsvej 24
Tid: 19:55
Postnr.: 5500
Sted: Middelfart P-Plads, Jyllandsvej ved afk. 58B, ved bus- og lastvognsparkering
Tid: 19:25
Postnr.: 5800
Sted: Nyborg Rutebilstationen, Banegårdsalléen
Tid: 20:25
Sjælland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 1570
Sted: København Banegårdspladsen v. hovedindgangen
Tid: 22:05
Postnr.: 2800
Sted: Lyngby Stationen, Jernbanepladsen 1
Tid: 22:30
Postnr.: 2840
Sted: Holte Holte Station, Holte Stationsvej 36
Tid: 22:40
Postnr.: 3400
Sted: Hillerød Hillerød Station v. HT pladsen, Nordre Jernbanevej
Tid: 23:05
Postnr.: 3450
Sted: Blovstrød Ingo, Kongevejen
Tid: 22:55
Postnr.: 3460
Sted: Birkerød Stationen, Stationsvej
Tid: 22:50
Postnr.: 4000
Sted: Roskilde Stationen, Ny Østergade
Tid: 23:15
Postnr.: 4100
Sted: Ringsted E20, v. afk. 35, pendler P-plads, Østre Ringvej
Tid: 21:15
Postnr.: 4200
Sted: Slagelse Circle K, Trafikcenter Allé afk. 39
Tid: 20:55
Postnr.: 4220
Sted: Korsør Q8 Storebæltsvej afk. 43
Tid: 20:40
Postnr.: 4281
Sted: Gørlev Overfor OK Tanken, Algade
Tid: 21:25
Postnr.: 4300
Sted: Holbæk Rtb.Stationen, Jernbanepladsen
Tid: 22:45
Postnr.: 4400
Sted: Kalundborg Rema1000, Slagelsevej
Tid: 21:45
Postnr.: 4450
Sted: Jyderup Holbækvej 33 (tidl. Euromaster)
Tid: 22:15
Postnr.: 4600
Sted: Køge Nordstjernen, Busparkering – Køge Nord Station
Tid: 21:35
11.07.2027 - 12.07.2027
Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Vis mere Vis mindre
Hotel: Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Hotellets hjemmeside: Link
12.07.2027 - 16.07.2027
STG Hotel Oxford Street (former St. Giles Hotel)
Vis mere Vis mindre
Hotel: STG Hotel Oxford Street (former St. Giles Hotel)
Hotellets hjemmeside: Link
16.07.2027 - 17.07.2027
Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Vis mere Vis mindre
Hotel: Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Hotellets hjemmeside: Link
Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711 Bestil rejsen online »
Afrejse: 11.07.2027
Hjemkomst: 17.07.2027
Dage: 7 dage
Afrejse fra: Fyn, Jyl., Sjæ.
Pris fra: 8.195,-

Prisen inkluderer

Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotelophold med morgenmad, aftensmad 1. og 6. aften, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.


Tilkøb:
Sandwich med Kylling og Bacon: 51 kr.
Sandwich med Skinke og Ost: 51 kr.
Smurt rundstykke m. kaffe/te på afrejsedagen v. Kolding: 19 kr.

 

Værelsestyper:

Enkeltværelse. Forplejning ifølge program 11.495 Kr.
Dobbeltværelse. Forplejning ifølge program 8.195 Kr.
3-sengsværelse. Forplejning ifølge program 8.195 Kr.


Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711 Bestil rejsen online »
Afrejse: 11.07.2027
Hjemkomst: 17.07.2027
Dage: 7 dage
Afrejse fra: Fyn, Jyl., Sjæ.
Pris fra: 8.195,-
Vis mindre
01.08.2027 07.08.2027   7 dage 7.895,- Fyn, Jyl., Sjæ. Vis mere
Rejseplan
Hotel
Prisinfo

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Briter, afrikanere, franskmænd, indere, asiater, sydamerikanere og mange, mange andre folkeslag er repræsenteret og vidner om Storbritanniens historie som kolonimagt i stort set alle dele af verden.
Tag med os til London, hvis du gerne vil opleve storbyen med kyndig assistance fra vores rejseleder, og tag med os på herlige udflugter med vores egen bus, med undergrundsbanen og selvfølgelig også en passende del til fods. På den måde oplever vi det hele og det rigtige London.
Vores udflugter i storbyen er tilrettelagt således, at vi både bruger vores egen bus samt benytter den velfungerende undergrundsbane - The Tube.
Vi bor på STG Hotel Oxford StreetHotel i det centrale London, tæt ved bl.a. Oxford Street. Hotellet er nyrenoveret og klassificeret som trestjernet, og beliggenheden kan ikke diskuteres. Rundt omkring ved hotellet ligger caféer og restauranter, og rejselederen er behjælpelig med at finde spisesteder til fornuftige priser. Hotellet har gode værelser, alle med bad, toilet, tv m.m. I hotellets restaurant serveres ’full English breakfast’
Tag med rejselederen på restaurant om aftenen, eller gå selv på opdagelse. Såvel på og ved hotellet som i City, finder vi spisesteder med fornuftige priser.

London er en af verdens mest interessante hovedstæder at besøge, og det alene på grund af de mennesker, der bor i byen. Briter, afrikanere, franskmænd, indere, asiater, sydamerikanere og mange, mange andre folkeslag er repræsenteret og vidner om Storbritanniens historie som kolonimagt i stort set alle dele af verden
Flere billeder

Dagsprogram

1. og 2. dag: Danmark - Tyskland - London
Fra Danmark går rejsen via Padborg mod overnatningshotellet i Ruhr-distriktet, hvor vi også spiser middag. Næste morgen kører vi til Calais og tager over Den Engelske Kanal og videre mod London. Vi når London ved aftenstid.

3. dag: Big Ben, Trafalgar Square, Camden, St. Paul’s Cathedral
I dag kører vi en hyggelig busudflugt i London. Vi følger ruten på den klassiske sightseeingtur, hvor vi ser mange af de kendte steder, bl.a. Buckingham Palace, Big Ben, Westminster Abbey, London Eye, m.m. Vi holder frokostpause og har tid på egen hånd i Camden. Her ses Regent´s Canal med de berømte narrow boats og selvfølgelig det store og spændende marked.  Fra Camden kan vi gå hjem til hotellet. Sidst på eftermiddagen kører vi til St. Paul´s Cathedral, hvor du kan opleve Evensong i den stemningsfyldte katedral (gratis adgang). Ellers kan du vælge at gå en tur over Themsen ad Millennium Bridge og forbi Shakespeare´s Globe Theatre. Efter Evensong kører vi retur til hotellet.

4. dag: Tower, British Museum
Efter morgenmaden kører vi med vores bus til Tower of London. Under besøget ser vi bl.a. kronjuvelerne. Efter oplevelserne ved Tower er der tid til en spadseretur over et af Londons vartegn, Tower Bridge, og et kik på den lille maleriske havn St. Catherine´s Yacht Haven.
Fra Tower kører vi via Londons businesskvarter til frokostpause i området omkring Covent Garden.
Om eftermiddagen er der rig mulighed for på egen hånd f.eks. at shoppe i Oxford Street eller besøge en af de store seværdigheder, f.eks. Imperial War Museum, British Museum eller Madame Tussaud’s vokskabinet. Man kan også gå en rundtur med rejseleder og se Chinatown, Leicester Square, Picadilly Circus og Trafalgar Square. Kør med bussen tilbage til hotellet sidst på eftermiddagen, eller tag med Undergrundsbanen (”the Tube”) når det passer dig.

5. dag: Kensington, Borough Market og Greenwich
I dag går turen med undergrundsbanen til Kensington Gardens med Kensington Palace, hvor bl.a. Dronning Victoria og Prins Albert har boet. Herfra er der mulighed for at gå med rejselederen gennem Hyde Park, forbi Albert Memorial og Royal Albert Hall, til det berømte stormagasin, Harrods. Man kan også vælge på egen hånd at besøge f.eks. Natural History Museum eller Victoria and Albert Museum – eller få en rundvisning i Royal Albert Hall.
Fra Harrods går turen videre med ”The Tube” til London Bridge, det første sted, man kunne krydse Themsen. Vi holder pause ved Borough Market, det store og spændende fødevaremarked. Man kan også spise frokost på en af de gamle pubber i området.
Eftermiddagen kan bruges til at se en eller flere seværdigheder i området, f.eks. skyskraberen the Shard (309 m høj), Shakespeare´s Globe Theatre, Tate Modern eller domkirken Southwark Cathedral. Eller hvad med et gammelt gældsfængsel eller en længe glemt operationsstue fra dronning Victorias tid?
Man kan også om eftermiddagen tage med rejselederen til det nye forretningsområde Docklands. Efter et kik på skyskraberne går vi gennem en gammel fodgængertunnel under Themsen og kommer op i Greenwich. Her kan man se det gamle sejlskib Cutty Sark, Royal Naval College, og man kan gå op til Royal Observatory og finde O-meridianen!
Der er også et lille overdækket marked i Greenwich. Vi sejler tilbage derfra med hurtigfærge på Themsen, bl.a. under Tower Bridge, og så med ”The Tube” det sidste stykke til hotellet.  

6. og 7. dag: London - Tyskland - Danmark
Fra London kører vi igen mod det grønne og frugtbare Sydengland. Via Den Engelske Kanal kommer vi til Frankrig, og herfra mod overnatningshotellet i Ruhr distriktet. Næste morgen til Danmark.

Aftensmad
Rejselederen anviser gerne gode spisesteder til rimelige penge. Vi finder restauranter med menuer til ca. 30 pund.

Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711
Bestil rejsen online »

Højdepunkter

  • Vi viser dig London
  • Rejseleder med hele vejen
  • STG Hotel Oxford Street i centrum

Påstigningssteder

Jylland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
Tid: 09:00
Postnr.: 6000
Sted: Kolding E45, eat´n drive Hylkedal Vest
Tid: 09:15
Postnr.: 6230
Sted: Rødekro E45, afk. 70b, v. Uno-X, Kometvej
Tid: 10:10
Postnr.: 6330
Sted: Padborg Cirkle K, Industrivej 20, 6330 Padborg
Tid: 10:30
Postnr.: 6500
Sted: Vojens Hammelev/Haderslev, OK, Lysbjergvej - Afk. 68
Tid: 09:50
Postnr.: 6600
Sted: Vejen Uno X, Vestermarksvej afk. 68
Tid: 08:55
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg P-plads v/Østre Gjesingvej 26
Tid: 08:20
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg E20, v. afk. 73, Shell, Korskrovej 8
Tid: 08:30
Postnr.: 6800
Sted: Varde Road House West, Østre Omfartsvej 21 (Hjemrejse på modsatte side)
Tid: 08:00
Postnr.: 6900
Sted: Skjern Kulturhuset, Ranunkelvej (nordsiden af hallen)
Tid: 07:30
Postnr.: 6950
Sted: Ringkøbing Mergelvej ved indkørsel til ROFI. Bussen kører ikke ind på P-pladsen.
Tid: 07:10
Postnr.: 6990
Sted: Ulfborg Ulfkjær Kirke, Herredsgade 12,
Tid: 06:50
Postnr.: 7000
Sted: Fredericia Rema 1000, Strevelinsvej
Tid: 08:55
Postnr.: 7100
Sted: Vejle Samkørselsplads, Vejle S, Grønlandsvej 264,
Tid: 08:50
Postnr.: 7400
Sted: Herning P-pladsen, hjørnet af Valdemarsvej og Absalonsvej over for Herningcentret
Tid: 07:55
Postnr.: 7500
Sted: Holstebro Gråkjær Arena, Hostrupvej, P-plads mellem arena og tankstation
Tid: 06:30
Postnr.: 7600
Sted: Struer Struer Hallerne, Park Allé
Tid: 06:10
Postnr.: 7620
Sted: Lemvig Busstoppested ved Lemvig Gymnasium, Romvej
Tid: 05:50
Postnr.: 7700
Sted: Thisted Havnen 12, v/pølsevogn
Tid: 05:25
Postnr.: 7800
Sted: Skive Banegården, Søndergade
Tid: 06:25
Postnr.: 7900
Sted: Nykøbing Mors pendlerplads Nykøbing Syd, Vildsundvej / Sallingsundvej
Tid: 05:55
Postnr.: 8000
Sted: Aarhus ved Bilka, Agerøvej 1, Oil Tankstation og bilvask
Tid: 07:40
Postnr.: 8600
Sted: Silkeborg Viborgvej 68, Shell tank v.Pendlerplads - afk.30
Tid: 07:25
Postnr.: 8660
Sted: Skanderborg Banegårdspladsen v/DSB 7-Eleven kiosk
Tid: 08:05
Postnr.: 8700
Sted: Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej afk. 56
Tid: 08:25
Postnr.: 8800
Sted: Viborg Eksercerpladsen bag biografen Fotorama.
Tid: 06:55
Postnr.: 8920
Sted: Randers NV Pendler P-plads, Viborgvej/Randers C
Tid: 07:00
Postnr.: 9210
Sted: Aalborg Øst Universitetsboulevarden, Pendler P-Plads - Afk. 26
Tid: 06:00
Postnr.: 9600
Sted: Haverslev Circle K (tidl: Shell), Industriparken afk. 33
Tid: 06:30
Postnr.: 9700
Sted: Brønderslev Q8 tankstation, Jerslevvej
Tid: 05:25
Postnr.: 9800
Sted: Hjørring Uno-X, Sprogøvej
Tid: 05:10
Fyn
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 5260
Sted: Odense S Parkering Odense Syd, Søndre Hospitalsvej 24
Tid: 08:20
Postnr.: 5500
Sted: Middelfart P-Plads, Jyllandsvej ved afk. 58B, ved bus- og lastvognsparkering
Tid: 08:50
Postnr.: 5800
Sted: Nyborg Rutebilstationen, Banegårdsalléen
Tid: 07:50
Sjælland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 1570
Sted: København Banegårdspladsen v. hovedindgangen
Tid: 06:00
Postnr.: 2800
Sted: Lyngby Stationen, Jernbanepladsen 1
Tid: 05:35
Postnr.: 2840
Sted: Holte Holte Station, Holte Stationsvej 36
Tid: 05:25
Postnr.: 3400
Sted: Hillerød Hillerød Station v. HT pladsen, Nordre Jernbanevej
Tid: 05:00
Postnr.: 3450
Sted: Blovstrød Ingo, Kongevejen
Tid: 05:10
Postnr.: 3460
Sted: Birkerød Stationen, Stationsvej
Tid: 05:15
Postnr.: 4000
Sted: Roskilde Stationen, Ny Østergade
Tid: 05:00
Postnr.: 4100
Sted: Ringsted E20, v. afk. 35, pendler P-plads, Østre Ringvej
Tid: 07:00
Postnr.: 4200
Sted: Slagelse Circle K, Trafikcenter Allé afk. 39
Tid: 07:20
Postnr.: 4220
Sted: Korsør Q8 Storebæltsvej afk. 43
Tid: 07:35
Postnr.: 4281
Sted: Gørlev Overfor OK Tanken, Algade
Tid: 06:50
Postnr.: 4300
Sted: Holbæk Rtb.Stationen, Jernbanepladsen
Tid: 05:30
Postnr.: 4400
Sted: Kalundborg Rema1000, Slagelsevej
Tid: 06:30
Postnr.: 4450
Sted: Jyderup Holbækvej 33 (tidl. Euromaster)
Tid: 06:00
Postnr.: 4600
Sted: Køge Nordstjernen, Busparkering – Køge Nord Station
Tid: 06:40

Hjemkomsttider

Jylland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rasteplads Hylkedal Øst
Tid: 19:00
Postnr.: 6000
Sted: Kolding Rutebilstationen, Mazantigade
Tid: 19:15
Postnr.: 6230
Sted: Rødekro E45, afk. 70b, v. Uno-X, Kometvej
Tid: 18:05
Postnr.: 6330
Sted: Padborg Cirkle K, Industrivej 20, 6330 Padborg
Tid: 17:45
Postnr.: 6500
Sted: Vojens Hammelev/Haderslev, OK, Lysbjergvej - Afk. 68
Tid: 18:40
Postnr.: 6600
Sted: Vejen Uno X, Vestermarksvej afk. 68
Tid: 19:15
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg E20, v. afk. 73, Shell, Korskrovej 8
Tid: 19:35
Postnr.: 6700
Sted: Esbjerg P-plads v/Østre Gjesingvej 26
Tid: 19:50
Postnr.: 6800
Sted: Varde Road House West, Østre Omfartsvej 21 (Hjemrejse på modsatte side)
Tid: 20:10
Postnr.: 6900
Sted: Skjern Kulturhuset, Ranunkelvej (nordsiden af hallen)
Tid: 20:40
Postnr.: 6950
Sted: Ringkøbing Mergelvej ved indkørsel til ROFI. Bussen kører ikke ind på P-pladsen.
Tid: 21:00
Postnr.: 6990
Sted: Ulfborg Ulfkjær Kirke, Herredsgade 12,
Tid: 21:20
Postnr.: 7000
Sted: Fredericia Rema 1000, Strevelinsvej
Tid: 19:20
Postnr.: 7100
Sted: Vejle Samkørselsplads, Vejle S, Grønlandsvej 264,
Tid: 19:25
Postnr.: 7400
Sted: Herning P-pladsen, hjørnet af Valdemarsvej og Absalonsvej over for Herningcentret
Tid: 20:20
Postnr.: 7500
Sted: Holstebro Gråkjær Arena, Hostrupvej, P-plads mellem arena og tankstation
Tid: 21:40
Postnr.: 7600
Sted: Struer Struer Hallerne, Park Allé
Tid: 22:00
Postnr.: 7620
Sted: Lemvig Busstoppested ved Lemvig Gymnasium, Romvej
Tid: 22:20
Postnr.: 7700
Sted: Thisted Havnen 12, v/pølsevogn
Tid: 22:50
Postnr.: 7800
Sted: Skive Banegården, Søndergade
Tid: 21:50
Postnr.: 7900
Sted: Nykøbing Mors pendlerplads Nykøbing Syd, Vildsundvej / Sallingsundvej
Tid: 22:20
Postnr.: 8000
Sted: Aarhus ved Bilka, Agerøvej 1, Oil Tankstation og bilvask
Tid: 20:35
Postnr.: 8600
Sted: Silkeborg Viborgvej 68, Shell tank v.Pendlerplads - afk.30
Tid: 20:50
Postnr.: 8660
Sted: Skanderborg Banegårdspladsen v/DSB 7-Eleven kiosk
Tid: 20:10
Postnr.: 8700
Sted: Horsens Lund, Q8, Vrøndingvej afk. 56
Tid: 19:50
Postnr.: 8800
Sted: Viborg Eksercerpladsen bag biografen Fotorama.
Tid: 21:20
Postnr.: 8920
Sted: Randers NV Pendler P-plads, Viborgvej/Randers C
Tid: 21:15
Postnr.: 9210
Sted: Aalborg Øst Universitetsboulevarden, Pendler P-Plads - Afk. 26
Tid: 22:15
Postnr.: 9600
Sted: Haverslev Circle K (tidl: Shell), Industriparken afk. 33
Tid: 21:45
Postnr.: 9700
Sted: Brønderslev Q8 tankstation, Jerslevvej
Tid: 22:55
Postnr.: 9800
Sted: Hjørring Uno-X, Sprogøvej
Tid: 23:10
Fyn
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 5260
Sted: Odense S Parkering Odense Syd, Søndre Hospitalsvej 24
Tid: 19:55
Postnr.: 5500
Sted: Middelfart P-Plads, Jyllandsvej ved afk. 58B, ved bus- og lastvognsparkering
Tid: 19:25
Postnr.: 5800
Sted: Nyborg Rutebilstationen, Banegårdsalléen
Tid: 20:25
Sjælland
Postnr.
Sted
Tid
Postnr.: 1570
Sted: København Banegårdspladsen v. hovedindgangen
Tid: 22:05
Postnr.: 2800
Sted: Lyngby Stationen, Jernbanepladsen 1
Tid: 22:30
Postnr.: 2840
Sted: Holte Holte Station, Holte Stationsvej 36
Tid: 22:40
Postnr.: 3400
Sted: Hillerød Hillerød Station v. HT pladsen, Nordre Jernbanevej
Tid: 23:05
Postnr.: 3450
Sted: Blovstrød Ingo, Kongevejen
Tid: 22:55
Postnr.: 3460
Sted: Birkerød Stationen, Stationsvej
Tid: 22:50
Postnr.: 4000
Sted: Roskilde Stationen, Ny Østergade
Tid: 23:15
Postnr.: 4100
Sted: Ringsted E20, v. afk. 35, pendler P-plads, Østre Ringvej
Tid: 21:15
Postnr.: 4200
Sted: Slagelse Circle K, Trafikcenter Allé afk. 39
Tid: 20:55
Postnr.: 4220
Sted: Korsør Q8 Storebæltsvej afk. 43
Tid: 20:40
Postnr.: 4281
Sted: Gørlev Overfor OK Tanken, Algade
Tid: 21:25
Postnr.: 4300
Sted: Holbæk Rtb.Stationen, Jernbanepladsen
Tid: 22:45
Postnr.: 4400
Sted: Kalundborg Rema1000, Slagelsevej
Tid: 21:45
Postnr.: 4450
Sted: Jyderup Holbækvej 33 (tidl. Euromaster)
Tid: 22:15
Postnr.: 4600
Sted: Køge Nordstjernen, Busparkering – Køge Nord Station
Tid: 21:35
01.08.2027 - 02.08.2027
Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Vis mere Vis mindre
Hotel: Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Hotellets hjemmeside: Link
02.08.2027 - 06.08.2027
STG Hotel Oxford Street (former St. Giles Hotel)
Vis mere Vis mindre
Hotel: STG Hotel Oxford Street (former St. Giles Hotel)
Hotellets hjemmeside: Link
06.08.2027 - 07.08.2027
Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Vis mere Vis mindre
Hotel: Wyndham Garden Düsseldorf Mettmann
Hotellets hjemmeside: Link
Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711 Bestil rejsen online »
Afrejse: 01.08.2027
Hjemkomst: 07.08.2027
Dage: 7 dage
Afrejse fra: Fyn, Jyl., Sjæ.
Pris fra: 7.895,-

Prisen inkluderer

Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotelophold med morgenmad, aftensmad 1. og 6. aften, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.


Tilkøb:
Sandwich med Kylling og Bacon: 51 kr.
Sandwich med Skinke og Ost: 51 kr.
Smurt rundstykke m. kaffe/te på afrejsedagen v. Kolding: 19 kr.

 

Værelsestyper:

Enkeltværelse. Forplejning ifølge program 10.895 Kr.
Dobbeltværelse. Forplejning ifølge program 7.895 Kr.
3-sengsværelse. Forplejning ifølge program 7.895 Kr.


Ring og bestil rejsen på tlf. 7011 4711 Bestil rejsen online »
Afrejse: 01.08.2027
Hjemkomst: 07.08.2027
Dage: 7 dage
Afrejse fra: Fyn, Jyl., Sjæ.
Pris fra: 7.895,-
Vis mindre
 Ledig
 På forespørgsel

Relaterede rejser

augean

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag tips og nyheder fra vores rejseverden.

Grupperejser