Denne dejlge rejse indeholder alt det, man kan forvente af en julerejse - julepyntede butikker, julemarked med ristede mandler og Glühwein, dejligt ophold, god mad og hyggelige omgivelser.
Nedenfor ses vejrudsigten for de næste 6 dage.
Nedenfor ses en detaljeret vejrudsigt for de efterfølgende 2 dage.
Denne rejse indeholder alt, hvad man kan forvente af en julerejse - julepyntede butikker, julemarkeder med ristede mandler og Glühwein, dejligt ****hotel, god mad og hyggelige omgivelser.
Vi bor på****Wyndham Garden Bad Malente Dieksee, som ligger utroligt smukt lige ned til Dieksee. Hotellet rummer gode komfortværelser med tv, bad, toilet m.m. Desuden har hotellet et dejligt område med swimmingpool, sauna m.m. I hotellets restaurant serveres morgenbuffet og middag/middagsbuffet. Se mere om hotellet påvores hjemmeside.
Afrejse fra Danmark om morgenen. Vi kører til Hansestaden Hamburg, hvor vi kører en hyggelig god times rundtur. Vi ser bl.a. det enorme havneområde med de gamle pakhuse, og der bliver naturligvis ogsåtid påegen hånd til at opleve julemarkederne og en strøgtur omkring rådhuset og Mönckebergstrasse.
Hen påeftermiddagen går turen videre til vores hotel i Bad Malente. Aftensmad påhotellet.
Om formiddagen besøger vi Kiel, der er hovedstad i delstaten Schleswig-Holsten.
Om eftermiddagen er der julegudstjeneste i byens kirker både kl. 14:30 og 16:00.
Juleaften mødes vi til en dejlig julemiddag/julebuffet, og vi kan se frem til en hyggelig aften. Der er midnatsmesse kl. 23, hvis du ikke nåede det om eftermiddagen.
Vi står op til en dejlig morgenbuffet, og har du lyst, kan du køre med påen hyggelig rundtur i Holstensk Schweiz med et lille ophold ved bl.a. Plöner See. Hjemkomst til hotellet hen påeftermiddagen. NB! Juledag er det meste lukket i Tyskland.
Midt påformiddagen tager vi afsked med vores dejlige hotel, og kører ad naturskønne veje mod Lübeck, hvor boderne ogsåer åbne 2. juledag. Efter besøget her kører vi til Skandinavian Park, hvor der er mulighed for at handle lidt, inden vi tilbagelægger den sidste strækning mod Danmark
Julestemning i det nordtyske
Julemarked i Hamburg og Lübeck
Udflugt i Holstensk Schweiz
Kort rejsetid fra Danmark
Dejligt **** hotel med fantastisk beliggenhed
Dansk rejseleder (chauffør kan ogsåvære rejselederen pådenne rejse), buskørsel i ****bus, hotelophold med halvpension fra og med aftensmad første aften til og med morgenmad sidste dag, udflugter (ex. entréer), samt lovpligtige skatter og afgifter
Enkeltværelse med udsigt. Forplejning ifølge program | 5.570 Kr. | |
Enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 5.095 Kr. | |
Dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 4.195 Kr. | |
Dobbeltværelse med udsigt. Forplejning ifølge program | 4.520 Kr. | |
3-sengsværelse. Forplejning ifølge program | 4.195 Kr. |
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag tips og nyheder fra vores rejseverden.