Kom med og oplev en helt særlig begivenhed, der kun kan opleves hvert 10. år.
Historien om Passionsspillet begynder i 1633. Midt under 30 års krigen, efter månedlange lidelser og død af pest, lovede befolkningen i Oberammergau, at man hvert 10. år ville opføre Jesu Kristi lidelseshistorie. I pinsen 1634 opfyldte man for første gang det lovede tilsagn. Allerede i midten af 1800-tallet kom tilskuere fra store dele af Tyskland for at se spillet, tiltrukket af den store kraft og udstråling, hvormed spillet blev opført.
I år 2020 opføres spillet for 42. gang, et enestående spil som gennem århundreder har præget befolkningen i Oberammergau.
Hen mod 2000 medvirkende opfører på fem timer, på den imponerende friluftsscene, beretningen om Jesus fra Nazareth. Næsten halvdelen af Oberammergaus befolkning spiller med stor lidenskab med i historien om denne mand, hvis budskab i over 2000 år har givet utrolig livskraft og forhåbninger til mange mennesker. Lidelseshistorien begynder med Jesu indtog i Jerusalem, korsfæstelsen og døden på korset og hans opstandelse.
Læs meget mere om rejsen, passionsspillet og afgangsmuligheder her
|