Island - vulkanøen i Atlanterhavet

Billede: 1 af 34

Island begejstrer alle. Ingen tvivl om det. Så særpræget, så rå, så varm og så indbydende. Næppe noget andet land er så rigt på kontraster som Island. På denne flyrejse skal vi opleve det hele. Vi skal høre om sagaerne, der har en utrolig stor plads i islændinges bevidsthed. Vi skal se og mærke varmen fra jordens indre i form af gejsere, der med jævne mellemrum sender en hilsen med varmt vand mange meter op i luften, og naturligvis skal vi opleve kulturen, hvor Island i dag fremstår som en god blanding af det traditionsrige, men absolut også med fokus på fremtiden.

Sammen med vores egen danske rejseleder skal vi opleve øen, og vores islandske chauffør bidrager også undervejs med værdifuld information. Vi bor på veldrevne hoteller og gæstehuse med personlig atmosfære og service. Værelserne er enkelt indrettede med bad og toilet. Vi får en god forplejning.

Læs mere
Skjul tekst

Resume

  • Lavamarkerne
  • Myvatn
  • Dettifoss
  • Vatnajökull
  • Gulfoss
  • Gejsere
  • Den Bla Lagune


Bliv ringet op

- inden for de næste 30 minutter, eller angiv et ønsket tidsrum.

Sender...
(Angiv tidsrum)
Riis Rejser på facebook
Sikker online betaling
Riis Rejser siden 1973, medlem af rejsegarantifonden nr. 1466.
Vore rejser: Busrejser, Flyrejser til Europa, Flodkrydstogter, Operarejser, Balletrejser og Koncertrejser, Grupperejser, Musikrejser.